Co projektujemy w DDScad?
W holenderskim mieście Hoorn powstaje kompleks apartamentowców TOREN. Składa się on z kilku niskich, standardowych budynków oraz jednego, 20-piętrowego budynku z apartamentami umieszczonymi na ostatnim piętrze. W nowym kompleksie będzie znajdować się 209 luksusowych apartamentów z różnymi powierzchniami: od 70 do 136 m², 178 miejsc parkingowych, pomieszczenia na rowery oraz komórki lokatorskie.
Projekt TOREN został stworzony przez biuro architektoniczne GeO Architecten z Schagen. Za budowę odpowiada firma Scholtens Bouw Wognum, a za instalacje elektryczne Beerepoot Installatietechniek BV. Do stworzenia schematu instalacji w tym kompleksie został zaangażowany Instalator z Zwaagdijk-Oost, który uczestniczył w projekcie od samego początku – czyli od fazy przygotowawczej. „Jego obecność była dla nas niezwykle istotna, aby należycie przemyśleć wszystkie instalacje elektryczne w projekcie”, mówi Jesper Kruis, Work Planner / Draftsman w Beerepoot Installatietechniek BV. „Przy projekcie instalacji trzeba było uwzględnić centralne oświetlenie, oświetlenie terenu kompleksu, oświetlenia garażowe, oświetlenie awaryjne oraz kontroli dostępu, instalację domofonową, instalację alarmu przeciwpożarowego i urządzeń dla stacji ładowania. Ponadto w tym projekcie zajmujemy się również instalacjami elektronicznymi w domach, od szafy licznikowej po gniazda i punkty oświetleniowe, gdzie każdy mieszkaniec może spełnić swoje osobiste życzenia. Warto również wspomnieć o panelach słonecznych zainstalowanych na dachu, które będą zaopatrywać znaczną cześć lokali w energię elektryczną”.
Proces wdrażania BIM
Projekt został szczegółowo opracowany w technologii BIM zgodnie z wymaganiami klienta Scholtens Groep oraz wykonawcy Scholtens Bouw. Niewątpliwą zaletą zastosowania BIM jest to, iż wszystkie konflikty, kolizje w projekcie można rozwiązać we wczesnym etapie realizacji. W komunikacji między poszczególnymi branżami oraz w sprawnym wdrażaniu projektu pomaga BIMcollab BFC Manager.
Projekt instalacji elektrycznej jest dodany do modelu architekta. Instalacja została wykonana w porozumieniu z przyszłymi właścicielami poszczególnych nieruchomości. Opracowane modele są udostępniane za pośrednictwem plików IFC wykonawcy budowlanemu, który nadzoruje BIM, sprawdza wszystkie modele, przeprowadza kontrole kolizji i przetwarza wszelkie zmiany. Przy takim podejściu, w trakcie realizacji projektu biuro architektoniczne jest w stanie samo wygenerować rysunki 2D z modelu BIM do użytku budowlanego, a także pliki PDF 2D dla kontrahentów i różnego rodzaju nabywców.
Skoncentruj się na technologii instalacji
Kompleks TOREN to pierwszy projekt realizowany przez Beerepoot Installatietechniek BV przy pomocy oprogramowania DDScad firmy Data Design System. „Kiedyś pracowaliśmy z Revit, ale ze względów finansowych szukaliśmy odpowiedniej alternatywy” – mówi Kruis. „Oprogramowanie DDScad daje nam ogromne korzyści. Podczas gdy Revit koncentruje się przede wszystkim na budowie, DDScad koncentruje się przede wszystkim na technologii instalacji”, kontynuuje swoją wypowiedź Kruis. „W DDScad możemy łatwo tworzyć kombinacje różnych przełączników. Informacje podstawowe np.: w której grupie znajduje się gniazdko elektryczne – zostały starannie rozważone. Ponadto układy grup można łatwo dostosować przy zmianie instalacji. Podczas modelowania możemy rysować wszystkie wpuszczone w ściany puszki elektryczne i gniazdka. Wszystkie te funkcje przekonały nas do DDS’a”.
Powyżej opisany przykład jest jedną z wielu realizacji, które powstają przy wykorzystaniu DDScad. Nowa wersja programu określona numerem „15” będzie niebawem dostępna w sprzedaży. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji dotyczących programu, które systematycznie zamieszczamy na stronie internetowej dds-cad.pl. Warto również sprawdzić nowe rozwiązania oraz funkcjonalności programu poprzez pobranie wersji demo. W razie pojawienia się pytań lub problemów związanych z obsługą DDScad służymy pomocą: biuro@dds-cad.pl.
Autor: Dominika Kowalczyk – Specjalista ds. sprzedaży DDScad